(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.data-privacy-src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-58937473-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Po Doskách 2016

Home/Aktuality/Po Doskách 2016

Uverejňujeme list Zuzany Uličianskej, garantky cien Dosky, ktorý vznikol krátko po ich 21. ročníku.

 

Milé kolegyne a kolegovia,

dovoľte mi, aby som Vám poďakovala za spoluprácu na ankete DOSKY 2016, ktorej najväčším víťazstvom bolo to, že sa tohto roku vôbec uskutočnila.

Po oznámení výsledkov rozhodovania komisií Fondu na podporu umenia ako aj grantového systému Bratislavského samosprávneho kraja, v kombinácii s odstúpení dvoch našich komerčných sponzorov, som mala dlho pocit, že jediným profesionálnym riešením by bolo prípravu priameho televízneho prenosu z ceremoniálu za daných finančných podmienok vzdať.

Ak u mňa nakoniec prevážila zodpovednosť za udržanie tradície, bolo mi vopred jasné, že nikto nebude pri spätnom hodnotení tohto ročníka prihliadať na „okolnosti“.

To, že prostriedky z FpU stále nie sú na našom účte je len maličkosťou v porovnaní s faktom, že udelený grant nezohľadnil ani len základné náklady na podujatie podobného charakteru. Rada podám kedykoľvek komukoľvek bližšie informácie o cene prenájmov divadiel či o nákladoch na výrobu profesionálnych televíznych spotov.

Tohtoročný ceremoniál bol z pohľadu televízie na hranici vysielateľnosti, aby som doslovne citovala jeden  komentár – bez scény, bez režiséra, bez efektov, bez filmových dokrútok, bez samostatných moderátorov len s jedným hudobným hosťom. Nakoniec ho ale sledovalo 30 tisíc divákov.

Bolo to, samozrejme, menej ako vlani, kedy si ho v priamom prenose pozrelo vyše 41 tisíc, ale aj tak to z pohľadu divadla nie je zanedbateľné číslo. Túto informáciu nijako nepreceňujem, pripomínam ju len pre tých, ktorí budú niekedy v budúcnosti o osude Dosiek rozhodovať. Ide totiž aj (či predovšetkým) o popularizáciu divadla ako takého.

O to, že sme vôbec mohli niečo rozdávať, sa zaslúžili predovšetkým kolegovia, ktorí v ankete so všetkými pochybnosťami voči podobným súťažiam, ktoré sama zdieľam, zahlasovali.

Vďaka patrí aj všetkým tým, ktorí Doskám akokoľvek pomohli vo viere, že má zmyslel pokúšať sa o príjemné priateľské podujatie, na ktorom by sa stretli divadelníci z celého Slovenska. Bolo nám veľmi ľúto, že sme si na tento ročník mohli dovoliť pozvať prakticky len nominovaných a ich hostí.

Vážim si vedenie SND, ktoré sa pokúšalo nám aj v tejto neľahkej situácii vyjsť v ústrety. Neviem  ako sa mám poďakovať  manažérkam Lenke Gorfolovej a Adi Balázsovej, ktoré spolu so mnou vlani takmer uverili, že sa pri príprave ceremoniálu už budeme posúvať len smerom k profesionalite.

Žiaľ, za daných finančných rámcov sa tento rok opäť všetko robilo na kolene, popri iných našich povinnostiach, a teda aj s chybami a omylmi a nedôslednosťami, za ktoré sa všetkým dotknutým ospravedlňujeme.

Okrem viditeľných účinkujúci sa na tomto ceremoniáli podieľalo viacero ďalších ľudí. Nechcem opakovať ďakovnú „excellovskú“ reč Viliama Klimáčka z ceremoniálu, ale aj Ceny DOSKY vďačia Margaréte Klimáčkovej za všeličo, a nielen za tabuľky.

Poďakovanie patrí nesporne Dušanovi Nevinovi, ktorý zabezpečil na recepciu to najlepšie víno z firmy Terra Wylak a plno ďalších výborných vecí, nehovoriac už o Tomášovi Luptákovi, ktorý už dve desaťročia pripravuje pre nás to najdôležitejšie – samotné DOSKY.

Dovoľte mi zvlášť vyzdvihnúť kolegyne z výboru AICT, ktoré veľkou mierou prispeli k úspešnému odovzdaniu ceny pre pani Michaelu Jurovskú, hoci aj v rámci tejto organizácie tento rok bojujeme s nulovými prostriedkami pridelenými na naše dlhodobé projekty.

O to väčšia úcta patrí talentovanej a milej scénografke Markéte Plachej, ktorá pre nás aj v tejto situáciu cenu SC AICT vyrobila.

Na záver už len pán informácií: hodnotenia kritikov si pozrite na našej stránke www.cenydosky.sk v sekcii Anketa. Záznam z ceremoniálu je prístupný v archíve RTVS, fotky na našom facebooku.

Nasledujúce mesiace sa budem snažiť získať pre Dosky ďalších partnerov a podporovateľov, navrhnúť možnosti aj pre lepšie uplatnenie tanečných a operných produkcií.

Nič sa však nebude môcť uskutočniť bez vás, bez vašej podpory a pomoci. Dosky sú odrazom celej našej divadelnej komunity – jej  odbornosti, jej veľkorysosti, ale aj všeličoho iného, s čím sa v rámci nej, žiaľ, stretávame.

S úctou a vierou

Zuzana Uličianska
garantka DOSKY

Uverejnené: 28. septembra 2016Kategórie: Aktuality

Zanechajte komentár

Go to Top