(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.data-privacy-src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-58937473-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Pozvánka na konferenciu Divadelné obrazy Jána Zavarského

Home/Aktuality/Pozvánka na konferenciu Divadelné obrazy Jána Zavarského

Divadelné obrazy Jána Zavarského

 

V utorok 20. novembra 2018 sa uskutoční v Malom kongresovom centre SAV na Štefánikovej číslo 3 v Bratislave konferencia o tvorbe scénografa, konceptualistu, výtvarného umelca a pedagóga profesora Jána Zavarského (1948). Deväť referentov sa zameria na jeho scénografickú a pedagogickú prácu z pohľadu divadelných historikov, kritikov, tvorcov a študentov.

Aktivity, dnes už 70-ročného výtvarníka a formovateľa slovenského divadla sú veľmi široké a plodné. Tvoril pre rôzne divadlá doma i v zahraničí, spolupracoval s viacerými významnými režisérmi v oblasti činohry, opery, bábkového divadla, baletu, muzikálu. Dokázal sa prispôsobiť každému javiskovému priestoru a zároveň ho formovať. Prejavilo sa to najmä pri tvorbe legendárneho Divadla na provázku v Brne (dnes Divadlo Husa na provázku) so slovenským režisérom Petrom Scherhauferom v nepravidelnom priestore, vyzdvihujúc tak aspekt priameho kontaktu herca s divákom. Podieľal sa koncepcii významných domácich a medzinárodných divadelných a paradivadelných projektov, napr. niekoľkých ročníkov projektu DIVADLO V POHYBUCESTY či ROZRAZIL 1/´88 (O demokracii) – Scénický časopis. Zavarský využil netradičný scénický priestor aj pri inscenácii Ballekovho Pomocníka v kotolni ešte nedokončenej novostavby Divadla Jonáša Záborského v Prešove či v iných divadlách. Je jedným z predstaviteľov akčnej scénografie.

Ján Zavarský je typom tímového tvorcu pri spolupráci s dramaturgom, režisérom, autorom návrhov kostýmov. V činohre, ale aj v opere, ho charakterizuje jednoduchá, funkčná scénografia bez zbytočných rekvizít so zaujímavým, neraz farebným, svietením. Venoval sa plagátovej tvorbe, prakticky aj divadelnej architektúre. Bol jedným zo spolutvorcov bieleho priestoru ako prejavu neskoršej moderny na Slovensku (spolu so Stanom Filkom a s Milošom Lakym).

Dagmar Podmaková

 

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

 

Program (začiatok o 10.00 hod.):

Dagmar Podmaková: J. Z. = schopnosti, súvislosti, skúsenosti

Jitka Ciampi Matulová: Spolupráce Jána Zavarského s brněnským Divadlem (Husa) na provázku

Radmila Hrdinová: Obrazivá operní scénografie Jána Zavarského

Blahoslav Uhlár: Intelektualizmus na scéne

Jozef Pražmári: Od ideovej analýzy k scénickej syntéze

Roman Polák: Eklekticizmus Zavarského scénografie

Miroslav Daubrava: Architektonické princípy a východiská v scénografickej tvorbe Jána Zavarského

Viktor Kollár: Scénograf dramaturgom

Jaroslav Daubrava: Čítať rovná sa vedieť

Uverejnené: 14. novembra 2018Kategórie: Aktuality

Zanechajte komentár

Go to Top