Po predvlaňajších úplných a vlaňajších čiastočných protipandemických obmedzeniach sa prednáškový aj konferenčný život túto jeseň konečne vrátil do normálu. Vďaka Fondu na podporu umenia, ktorý podporil grant Zahraničné kontakty SC AICT, mohli dve členky nášho združenia, teatrologička a estetička Dagmar Inštitorisová a operná historička Michaela Mojžišová, prijať pozvanie srbských partnerov a realizovať prednáškové turné v Báčskom Petrovci, Novom Sade a Belehrade.
Dagmar Inštitorisová v prednáške s názvom 100 rokov Milana Rastislava Štefánika (medzi umením a marketingom) priblížila vnímanie a prezentovanie tejto mnohodimenzionálnej osobnosti v slovenských divadelných inscenáciách naprieč spoločensky a politicky búrlivým 20. storočím. V prednáške Podoby Ľudovíta Štúra v činoherných inscenáciách sa venovala ďalšej z profilových postáv slovenskej histórie, predstaviac ju v žánrovo aj ideovo pestrých divadelných koncepciách ostatných troch desaťročí. Michaela Mojžišová v prednáške Tŕnistá cesta k slovenskej národnej opere oboznámila publikum so strastiplným budovaním slovenskej opernej profesionality, nevynímajúc boj proti ideologickej cenzúre, ktorý zviedla práve dlho túžená a očakávaná národná opera, Suchoňova Krútňava. V prednáške Literárne zázemie slovenskej opernej tvorby priblížila dejiny i súčasnosť slovenskej opery primárne cez prizmu libriet, ich tém a dramaturgického uchopenia predlôh.
Početné auditórium vo Vojvodinskom divadle v Báčskom Petrovci tvorili popri miestnych divadelníkoch najmä študenti a pedagógovia tunajšieho Gymnázia Jána Kollára, na Filozofickej fakulte Univerzity v Novom Sade a Filologickej fakulte Univerzity v Belehrade to boli študenti a pedagógovia tamojších katedier slovakistiky a slavistiky.