(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.data-privacy-src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-58937473-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Na treťom ročníku divadelného festivalu Rehearsal for Truth v New Yorku vystúpi aj slovenská tanečná produkcia Watch Now!

Home/Zahraničné aktivity/Na treťom ročníku divadelného festivalu Rehearsal for Truth v New Yorku vystúpi aj slovenská tanečná produkcia Watch Now!
Medzinárodný festival Rehearsal for Truth – The Travesty of Truth sa na prelome septembra a októbra uskutoční v New Yorku už po tretí raz. Organizátorom akcie je Vaclav Havel Library Foundation založená s poslaním rozvíjať odkaz Václava Havla v severnej Amerike.
Prehliadka predstaví súčasnú stredoeurópsku produkciu spracovávajúcu spoločensky angažované témy odrážajúcu súčasné komplexné spoločensko-politické otázky, ktorými sa zaoberá tak európska, ako aj americká politická reprezentácia i občianska spoločnosť.
Okrem sprostredkovania vysokej umeleckej kvality je želaním organizátorov podporiť ideu spolupráce stredoeurópskych zemí a zároveň vytvoriť podmienky pre možnú interakciu s americkými divadelníkmi.
Festival ponúkne tri celovečerné hry divadiel z Českej republiky, Poľska, Rumunska a Slovenska. Divadelný program zaháji predstavenie Woman Alone (Rumunsko), ktoré je feministickou výpoveďou z pera laureáta Nobelovej ceny Dario Fo a jeho manželky Francy Rame. V hlavnej úlohe sa predstaví rumunská filmová a divadelná herečka Andreea Bibiriová, ktorá za rolu získala Cenu za najlepší ženský výkon na Národnom komediálnom festivale (2017).
Ďalším predstavením bude Truth (Studium Teatralne, Varšava). hra vytvorená zo strachu o budúcnosť. Autor a režisér Piotr Borowski bude na javisku s hercami a divákmi skúmať pravdu o súčasnom človeku, tradíciách a kultúrnych zvykoch, vrátane viery, formujúcej poľskú i európsku kultúru, napriek tomu, že predstavuje aspekt, „ktorý prijíma neskutočné, klamné a nemožné sľuby ako skutočné, pravdivé a absolútne uskutočniteľné.“
České divadlo bude reprezentovať Audience (Divadlo Kašpar, Praha) – prvá z čiastočne autobiografických Havlových jednoaktových hier známych ako „Vaněkova trilógia“, vychádzajúca z jeho skúseností neustáleho prenasledovania komunistickým režimom a podrobenia núteným prácam. V hlavných úlohách vystúpia Jakub Špalek a Ján Potměšil.
Zo Slovenska do New Yorku prichádza tanečná inscenácia Watch now! choreografickej dvojice  Dano Raček a   Lucia Holinová, ktorá sa ponoruje do súčasných problémov identity a straty súkromia so živou sprievodnou hudbou.
Okrem predstavení festival ponúkne diskusiu s vedcami pre zbierku oral history Havel Conversations a s autormi novej knihy Havel in America. Taktiež budú na programe hudobné produkcie a výstava Vaclav Havel – Citizen and Dramatist, organizovanú Czech Center New York. Medzi sprievodné akcie bude patriť aj virtuózny koncert orchestru Gypsy Devils a panelová diskusia s tvorcami. Gala 2019 si pripomenie 30. Výročie nežnej revolúcie z roku 1989, ktorá priniesla slobodu krajinám strednej Európy. Bude na nej vyznamená aj bývalý americký veľvyslanec v Česku Craig Stapleton a pani Dorothy Stapletonová v rámci odovzdávania ceny „Courageous Writer at Risk“ – „Disturbing the Peace Award“.
Divadelný festival Rehearsal for Truth 2019 sa koná v historickej Českej národnej budove v centre Manhattanu. Všetky predstavenia sa uvádzajú s americkými titulkami, po každom z nich bude nasledovať diskusia. Slovenské tanečné predstavenie Watch Now! bude uvedené 26. septembra aj v Mestskom divadle v Jersey.

Viac o programe:
www.vhlf.org
info@vhlf.org
www.jctcenter.org

Návšteva festivalu v New Yorku, ktorého sa zúčastnia členky SC AICT Vladislava Fekete, Zuzana Uličianska a Zuzana Spodniaková, bola zaradená do plánu zahraničných mobilít Slovenského centra AICT, ktoré získali podporu z grantu  Fondu na podporu umenia v roku 2019.

Uverejnené: 23. septembra 2019Kategórie: Zahraničné aktivity

Zanechajte komentár

Go to Top