(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.data-privacy-src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-58937473-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Osobnosť roka Kirill Serebrennikov získal dve Zlaté masky 2019

Home/Aktuality/Osobnosť roka Kirill Serebrennikov získal dve Zlaté masky 2019

Osobnosť roka Kirill Serebrennikov získal dve Zlaté masky 2019

Ruská sekcia AICT na základe hlasovania vymenovala ruského divadelného a filmového režiséra Kirilla Serebrennikova za osobnosť roka pre jeho nevídaný prínos divadlu aj za podmienok domáceho väzenia.
Dlhoročný umelecký šéf moskovského Gogoľ-centra Kirill Serebrennikov bol od 23. augusta 2017 do 8. apríla 2019 držaný v domácom väzení vo veci vyšetrovania za nesprávne finančné vedenie týkajúce sa umeleckého projektu Platforma (2011–2014). Významné umelecké osobnosti a profesionálne združenia v Rusku a Európe považovali jeho súd za politicky motivovaný a vyzývali na jeho prepustenie.
Počas domácej väzby Serebrennikova boli odpremiérované dve produkcie, na ktorých začal pracovať pred uväznením: Così fan tutte v Opernhaus Zürich a Barok v Gogoľ-centre v Moskve. Jeho film Leto, ktorý taktiež strihal v domácom väzení, bol minulý rok premietaný na filmovom festivale v Cannes. Balet Nurejev, ktorý zrežíroval pre Boľšoj teatr, ako aj jeho inscenácia Malé tragédie, uvádzaná v Gogoľ-centre, boli nominované na ruskú Národnú cenu za divadlo Zlatá maska 2019 a obe boli ocenené. V utorok 16. apríla si Serebrennikov na slávnostnom vyhlasovaní a odovzdávaní cien v Boľšom teatre prevzal Zlatú masku za Nurejeva ako najlepšiu inscenáciu v kategórii baletu a Zlatú masku za najlepšiu réžiu za inscenáciu Malé tragédie.

Uverejnené: 23. apríla 2019Kategórie: Aktuality

Zanechajte komentár

Go to Top