(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.data-privacy-src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-58937473-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Publikum: kultúrna demokracia či demokratizácia?

Home/Zahraničné aktivity/Publikum: kultúrna demokracia či demokratizácia?

Publikum: kultúrna demokracia či demokratizácia?
V dňoch 24. až 27. októbra 2019 sa predstaviteľky  Slovenského centra AICT zúčastnili na výročnom jesennom plenárnom zasadnutí partnerskej mimovládnej organizácie IETM – Medzinárodná sieť pre súčasné dramatické umenie. IETM je jednou z najdlhšie pôsobiacich mimovládnych organizácií v oblasti kultúry, ktorá združuje vyše 450 profesionálnych organizácií z cca 50 krajín sveta. V roku 2009 bola Bratislava dejiskom a hostiteľom jarného plenárneho zasadnutia IETM, podujatie koordinovali mnohé subjekty počnúc Asociáciou Divadelná Nitra, Kultúrnym kontaktným bodom Slovensko, Divadelným ústavom a Slovenským národným divadlom. Aj vďaka uvedenému podujatiu sa do siete IETM začlenilo množstvo slovenských združení a jednotlivcov, ktoré odvtedy participujú na rôznych tipoch programov organizovaných IETM.

IETM Rijeka 2019 si za základnú tému svojho stretnutia  a jeho jednotlivých podujatí vytýčila otázku chápania komplexnej a fascinujúcej témy Publika. Vo vzťahu k nemu sa sústredila na otázky ďalšieho napredovania umenia a kultúry v kontrastoch; komunitné umenie alebo participatívne umenie? „vysoké umenie“ alebo základná kultúra? kultúrna demokratizácia alebo kultúrna demokracia? profesionálne umenie alebo každodenná tvorivosť?; na akej úrovni by malo byť do tvorivého procesu zapojené publikum, aké sú jeho úlohy pri riadení a stratégii kultúrnej organizácie, ako môžeme vytvoriť priestor, v ktorom sa rešpektuje profesionálny umelec spolu s oslavou účastníkov každodenného života.

Uvedený míting bol aj prezentáciou projektu Európske hlavné mesto kultúry Rijeka 2020 a kancelária EHM Rijeka prichystala aj hlavný umelecký program podujatia, či pravidelné denné mítingy, ktoré sa týkali revitalizácie mesta a publika.

Stretnutie s delegátmi IETM Rijeka 2019 sa využilo najmä na prezentáciu slovenského divadla (distribuovali sa aktuálne produkcie slovenských divadiel vhodné na zahraničné festivaly, rôzne typy PR materiálov a prítomní účastníci sa mohli dozvedieť aj o slovenských festivaloch (tanečných, činoherných a bábkových), ako aj o pripravovanom podujatí Rok slovenského divadla 2020.

Dominika  Zaťková a Vladislava Fekete

Cesta členiek SC AICT bola súčasťou plánu zahraničných mobilít tohto združenia, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Uverejnené: 20. novembra 2019Kategórie: Zahraničné aktivity

Zanechajte komentár

Go to Top